Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych

Logo NLTK
Promocja Projektu NLTK

Festiwal Nauki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

12 maja 2011

Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych jest patronem spotkań z fizyką odbywających się w dniach 20.-26. września 2010 na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Impreza, organizowana w ramach warszawskiego Festiwalu Nauki, skierowana jest do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Zapraszamy zarówno zorganizowane grupy uczniów pod opieką nauczyciela, jak i "niezrzeszonych" pasjonatów. Kalendarz imprez i wszelkie potrzebne informacje znajdują się na oficjalnej stronie Festiwalu Nauki na Wydziale Fizyki UW. Warto odwiedzić też główną stronę Festiwalu Nauki w Warszawie.

Letnia Szkoła Fizyki

28 maja 2010

Narodowe Laboratorium Technologii Kwantowych wspieraÅ‚o odbywajÄ…cÄ… siÄ™ w dniach 28. czerwca - 9. lipca 2010 „LetniÄ… Szkołę Fizyki”. Organizowana przez WydziaÅ‚ Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Fizyczne oraz Miasto StoÅ‚eczne Warszawa impreza skierowana jest do uczniów ostatnich klas gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych swoim rozwojem w kierunku nauk przyrodniczych oraz chcÄ…cych zapoznać siÄ™ z najnowszymi osiÄ…gniÄ™ciami w dziedzinie fizyki i astronomii. W tym roku mÅ‚odzi pasjonaci nauki mogli uczestniczyć w praktycznych zajÄ™ciach laboratoryjnych "Dyfrakcja i interferencja na Å›wietle laserowym", "Widma Å›wiecenia pierwiastków", "Ultrakrótkie impulsy laserowe" i "Optyczne badanie struktur półprzewodnikowych" oraz wysÅ‚uchać wykÅ‚adów "LASER - 50 lat przeÅ‚omowego odkrycia", "Fizyka półprzewodników w Å›wiecie dwuwymiarowym, jednowymiarowym i zerowymiarowym - eksperymenty i zastosowania", "Nanotechnologia", "wytwarzanie i spektroskopia półprzewodnikowych kropek kwantowych", i "Zabawy ze Å›wiatÅ‚em w Å›wiecie >>nano<<". OdbyÅ‚ siÄ™ również piknik integracyjny.

Warsztaty promujÄ…ce projekt NLTK pn. "Nowoczesne Techniki Spektroskopowe i Optyczne"

24 – 25 czerwca 2010

Warsztaty promujące projekt NLTK pn. "Nowoczesne Techniki Spektroskopowe i Optyczne" odbyły się w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu w dniach 24. - 25. czerwca 2010 r. Warsztaty adresowane były do studentów i doktorantów zainteresowanych technologiami kwantowymi i dziedzinami pokrewnymi. Składały się one z dwóch części: wykładowej - podczas której uczestniczy zaznajamiani byli z podstawami fizycznymi prowadzonych badań ściśle związanych z tematyką projektu, i warsztatowej - prowadzonej w laboratoriach NLTK, podczas której prezentowana była aparatura, układy badawcze oraz prowadzono proste pomiary. Dodatkowo, w ramach warsztatów promocyjnych odbyło się również wyjazdowe spotkanie w toruńskim Forcie IV podsumowujące dotychczasową realizację projektu NLTK w Toruniu. W spotkaniu, oprócz uczestników warsztatów, wzieli udział członkowie zespołu naukowego, zespołu ds. realizacji projektu NLTK oraz władze Instytutu Fizyki UMK i Krajowego Laboratorium FAMO. Podczas tego spotkania uczestnicy warsztatów mieli niepowtarzalną okazję porozmawiać z naukowcami ściśle związanymi z projektem, z kierownikami pracowni NLTK. W czasie warsztatów uczestnicy dowiedzieli się jakie możliwości dla studentów i doktorantów stwarza projekt NLTK.

NLTK sponsorem 42. Sympozjum Fizyki Matematycznej

19 – 22 czerwca 2010

Sponsorowane przez konsorcjum NLTK 42. Sympozjum Fizyki Matematycznej pt. "Quantum Channels, Quantum Information – Theory & Applications" odbyÅ‚o siÄ™ w dniach 19.-22. czerwca 2010 r. na terenie Instytutu Fizyki Uniwersytetu MikoÅ‚aja Kopernika w Toruniu. Tematyka sympozjum miaÅ‚a Å›cisÅ‚y zwiÄ…zek z tematykÄ… badawczÄ… NLTK. Sympozjum połączone byÅ‚o z jubileuszem 90-tych urodzin Profesora Romana S. Ingardena, pioniera niezmiernie dziÅ› popularnej kwantowej teorii informacji: jego zainteresowania fizycznymi aspektami teorii informacji siÄ™gajÄ… poczÄ…tku lat 60-tych. Wiele spoÅ›ród prac Jubilata i jego uczniów, którzy uczestniczyli w Sympozjum, weszÅ‚o na trwaÅ‚e do kanonu literatury na temat kwantowej teorii informacji i dynamiki ukÅ‚adów otwartych. UdziaÅ‚ NLTK w organizacji 42. Sympozjum Fizyki Matematycznej byÅ‚ dobrÄ… okazjÄ… do przedstawienia projektu NLTK miÄ™dzynarodowemu gronu naukowców, doktorantów i studentów oraz do podjÄ™cia skutecznej realizacji obligatoryjnych dziaÅ‚aÅ„ informacyjno-promocyjnych sÅ‚użących wzmocnieniu komunikatu na temat dostÄ™pnego wsparcia z Funduszy Europejskich oraz jego efektów.

UE